TARTÁLYOK ÁLTALÁNOS TELEPÍTÉSE
Általános telepítési útmutató -esővíz-, szennyvíz tárolására is alkalmas, földbe ( is) süllyeszthető PE. vagy PP. tartályokhoz
Fontos:
- A hibák elkerülése végett a beépítési útmutatót a munka megkezdése előtt tanulmányozza át és tartsa kéznél! Az útmutatóban leírtakat és a vonatkozó munkavédelmi előírásokat tartsa be!
- A telepítési hely kiválasztása és ennek feltételei
- A tartály elhelyezéséhez a szélességi és hossz mérettel arányos szabad terület álljon rendelkezésre, hogy a gödör akadálymentesen elkészíthető legyen.
- A tartály és a legközelebbi épület között legalább 1m védőtávolságot ajánlatos megtartani. Ha a munkagödör mélysége meghaladja az alapozás mélységét a távolságot 3-6 méterre meg kell növelni. A tartály fölé építeni tilos!
- Kerülje a tartály talajvizes területre történő telepítését, ezt nem ajánljuk.Amennyiben ez elkerülhetetlen, a tartály lehorgonyzására van szükség, melyhez kérje szakember (eink) segítségét.
- A tartály terhelés szempontjából az ajánlatban szereplő földtakaróra ( nyakmagasság), valamint gyalogos közlekedésre méretezett, azonban állandó gyalogos forgalomnak kitett közlekedési útvonal alá nem helyezhető, a gépjárműforgalomnak kitett területre nem telepíthető, az teljes mértékben kizárandó ( csak betonozással megerősített födém esetén lehetséges )!
- Fák és növények környezetében a tartály a fatörzstől 2,5m-nél közelebbre ne kerüljön. A tartály fölé és mellé csak olyan növényeket telepítsen, melyek gyökérzetének nem lesz útban a tartály, illetve a gyökér növekedés közben sem nyomja a tartály falát.
- Lejtők esetén szakemberrel meg kell vizsgáltatni, hogy a tartály 5 méteres körzetében szükség van-e támasztófal építésére.
- Tartály telepítése
a.) munkagödör készítése
- Készítsen egy munkagödröt sík alappal, melynek mérete minden irányban minimum 0,5 méterrel haladja meg a tartály legnagyobb méretét a munkavégzés, valamint az ágyazati anyag feltöltésének/visszatöltésének és tömörítésének helyigénye miatt.
- Az omlásveszély elkerülése érdekében a munkagödör falát 35-80 fokos szögben felfelé tágítani tanácsos.
- A munkagödör mélységének meghatározásakor figyelembe kell vennie azt, hogy ajánlott a minimum 15 cm-es alsó ágyazat, és a tartály minőségétől és kialakítástól függően 5-25 cm vastagságú földtakarással terhelhető. Ha a vastagabb földtakaró szükséges, akkor a tartály tetejét betonozással erősíthetjük meg, melynek vastagsága arányos kell legyen a földtakaró vastagságával és a betonozás a függőleges síktól oldalt legalább 0,5 – 0,7 m-rel szélesebb legyen !
- A föld kiemelése után a munkagödör alján – célszerűen sóderből – alakítsa ki a az alsóágyazatot, melyet kellően tömöríteni kell (3–szoros gépi döngölés vagy ezzel egyenértékű kézi tömörítés), majd vízszintezze. Az ágyazatban nem lehetnek éles kövek, kitüremkedések.
b.) tartály lehelyezése, csőcsatlakozások kialakítása
- A tartályt óvatosan (hevederek segítségével) eressze le a munkagödörbe és ellenőrizze, hogy vízszintben van–e. Ha a tartályon vannak emelőfülek, akkor azok csak a tartály üres állapotában használhatók .
- A csőcsatlakozások kialakítása igen változatos lehet, a legolcsóbb, legpraktikusabb kialakításhoz kérje segítségünket!
c.) feltöltés, tömörítés
- Töltse meg a tartályt kb. ¼ – 1/3 térfogatig vízzel.
- Helyezze fel az tartályfedelet, hogy a felső visszatöltés során ne kerüljön kavics, homok a tartályba.
- A tartály körüli töltőanyagot – föld, homok, homok-sóder keverék (0,8 – 0,32 tartományban) 0,1 méteres rétegenként egyenletesen töltse fel a tartály körül. Minden réteget kézi tömörítőeszközzel körkörösen, lazán, egyenletesen döngöljön le. A döngölés során adagolható cement is, így egy erős , ún. stabilizált töltőréteg jön létre! Gépi tömörítés tilos!Tilos a kiemelt földet a tartály közvetlen közelébe visszatölteni. A tartály alsó 1/5-ig a töltőanyag iszapolása lehet, – álló és fekvő hengeres tartály esetében is – egyéb esetben tilos!
- Ha az oldalsó ágyazat feltöltése elérte a tartályban lévő víz magasságát, a tartály be- és elvezető csöveinek bekötése, majd lezárása után a tartályt folyamatosan úgy kell teljesen teletölteni vízzel, hogy a töltőanyag adagolással arányosan töltődjön, ill. mindig felette legyen kb. 0,1m – 0,2 m-rel!
- Ezt követően folytathatja – az előzőekben részletezett módon – az oldalsó ágyazat kialakítását.
- Menet közben ellenőrizze a bekötött csöveket. Ezeknek feszültségmentesen jól rögzítve kell lenniük.
- Az utolsó 20cm-es réteg feltöltéséhez használhatja a munkagödörből kiemelt földet, de az hegyes, éles köveket nem tartalmazhat!